Eğitim sisteminde yapılan değişiklikler çocukları nasıl etkiliyor?

Eğitim sisteminde yapılan değişiklikler çocukları nasıl etkiliyor?

by -
0 653


4+4+4 sistemi yeniden değişiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden gelen raporlar üzerine uygulama da revizyona gidiyor. Yeni eğitim yılında benzer sıkıntıların yaşanmaması için yapılacak değişiklikler için bakanlıkta oluşturulacak bir komisyon çalışacak.

Düzenleme özellikle 1. sınıfa başlayan 60-66 aylık çocuklarla ilgili olacak.

Yeni eğitim yılında beklenen değişiklikler arasında, 40 dakikalık derslerde dikkati dağılan çocuklar için 20’şer dakikalık derslerin yapılması, okullarda 60-70 aylık çocuklarla, 71-84 aylık çocukların ayrı sınıflarda toplanması, yeterli öğrenci yoksa yakın okullarda birleştirme yapılması da bakanlığa gelen öneriler arasında.

Anadolu Eğitim-Sen tarafından 2000 öğretmenle yapılan anketten çıkan çarpıcı sonuçlar:

– Birinci sınıfların yüzde 44’ü boylarına uygun olmayan sıralarda bir ders yılı oturmak zorunda kaldı

– 60-66 aylık çocukların yüzde 67’sinin en az 1 kez altına kaçırdı.

– Üst yaş gruplarındaki öğrencilerin tamamı Nisan ayında okumaya geçerken, 66 ay altındaki öğrenciler için bu oran yüzde 18’de kaldı. Yani 60-66 ay aralığında kalan çocukların yüzde 82’si yani her 5 çocuktan 4’ü Nisan ayında okumaya geçemedi.

– “1.sınıflarda yapılan sistem ve müfredat değişikliğine ilişkin herhangi bir eğitim aldınız mı?” sorusunu ise öğretmenlerin yüzde 65’i eğitim almadım diye cevaplarken, yüzde 31’i bu yönde eğitim aldığını ama işe yaramadığını, yüzde 4’ü ise eğitim aldığını ve işe yaradığını bildirdi.

Organik Çocuklar kitabının yazarı Psikolog Hüseyin Abay ile Yeşil Yaşam programında konuştuk, dinlemek için yukarıdaki Oynatıcı/Player butonuna tıklayın.

BENZER YAZILAR

0 1024

YORUM

Yorum yaz