Ekolojik bir yaşam mümkün mü?

Ekolojik bir yaşam mümkün mü?

baba_beni_anlasana


Ekolojik, çevreye duyarlı, çevreyle uzlaşarak yaşanan sürdürülebilir yeşil bir yaşam modeli mümkün mü?

Toprak Işık’ın Tudem Yayınları’ndan çıkan, Fen ve Teknoloji dizisinin ikinci kitabı Baba Beni Anlasana, madde ve değişim konuları üzerine ilham verici bir direniş hikâyesi anlatıyor genç okurlarına…

“Baba Beni Anlasana”, yaşadığımız dünyayı ne kadar kötü kullandığımız üzerinden yola çıkıyor. Çevreyi koruma konusunda bir hassasiyet geliştirilecekse bunu devletten beklemek yerine, halkın, bireylerin bu konuda insiyatifi ele almasını ve  tepkisini ortaya koyabilmesi gerektiğini vurgulayan Baba Beni Anlasa, doğa ile dost bir yaşamın mümkün olabilirliğini sorgularken, aynı zamanda böyle bir yaşam biçiminin kaçınılmazlığını gözler önüne seriyor…

Kitapta yıl boyunca uzun ve yorucu geçen bir eğitim- öğretim döneminin ardından bunalan Ceren‘in yaz tatilinde de dershaneye gitmek istemeyerek hayatında yapmak istediği değişikliğe çareyi kendisi gibi isyankar babaannesinin yanına kaçmakta bulmasıyla başlıyor hikâye…

Yıllar boyunca şehir hayatının getirdiği olumsuzluklardan bunalarak hem ruhsal hem de bedensel bir yeniden doğuş ihtiyacı hisseden emekli bir profesör Kimya Nine, Bizimora adında ekolojik bir köyde yaşıyor.

Kimya Nine’nin şehir hayatına karşı sergilediği bu başkaldırış ve girişimci ruhtan etkilenen Ceren, babası Keşif Bey ve annesi Arzu Hanım’ın ısrarlarına rağmen dönmeyerek , Kimya Nine’nin yanında şehirdekinden çok daha güzel ve mutlu günler geçiriyor.

Fakat şehrin yanı başında yer olan Bizimora’yı yıkıp yerine rant elde edilecek yüksek konutlu bir site projesi hayata geçirmek istenmesi üzerine bir avuç insanın, Kimya Nine, Ceren Başkan’ın oğlu Doruk ve köyün iki sakini Nuh ile eşi Zeynep’in sergiledikleri büyük dayanışma ve mücadelenin öyküsü, umudumuzu asla yitirmemiz gerektiğini vurguluyor.

“Hayatta tek bir amaç vardır: insan gibi yaşamak. Biz de burada insan gibi yaşamaya çalışıyoruz.” (Kimya Nine)

Bizimora, sürdürülebir, ekolojik, çevreye duyarlı bir hayatın mümkün ve gerekli olduğunu gösteriyor.

“Şehir kurmak sadece bina dikmek değildir. Sadece içi güzel daireler yapmak da değildir. Şehir yaşayan bir organizmadır. Dünya da öyle…”  (Kimya Nine)

Toprak Işık ile Yeşil Yaşam  radyo programında yaptığımız sohbeti dinlemek için yukarıdaki Oynatıcı/Player butonuna tıklayın.

BENZER YAZILAR

0 1023

YORUM

Yorum yaz