Sağlık ve mutluluk nefesimizde saklı, doğru nefes alıyor muyuz?

Sağlık ve mutluluk nefesimizde saklı, doğru nefes alıyor muyuz?

asli-dede-ebru-sinik-nefes-memorial-wellness
Ayurvedik Yaşam ve Wellbeign Danışmanı Ebru Şinik ile birlikte. “Nefeste Saklı Hayat” kitabı lansmanı, Memorial Wellness.

Yaşam nefes alarak başlıyor ve “son nefes” ile bitiyor. Her gün binlerce defa nefes alıp veriyoruz. Sağlık ve mutluluğumuzun aldığımız nefeste saklı olduğunun farkında mıyız?

Yoğun iş temposu ve zorlu yaşam koşulları nedeniyle anksiyete yaşıyorsunuz ve yolunuz sizi doktora ve haplara yönlendiriyor. Antidepresan haplar alıp yola devam ediyorsunuz. Ya da, aynı sorunla karşılaşan Ebru Şinik gibi alternatif yollar arıyorsunuz. Ayurvedik Yaşam ve Wellbeing Danışmanı Ebru Şinik arayışlarını, geçtiği yolları ve ulaştığı çözümleri “Nefeste Saklı Hayat” adlı kitabında bizlerle paylaşıyor.

Samimi ve hepimizin kolaylıkla anlayabileceği bir dilde yazılmış kitabın çekici bir özelliği daha var: Ülkemizde yazılan ilk video film uygulamalı nefes egzersizleri kitabı. Kitapta yer alan QR kodları ile Ebru Şinik’in hazırladığı videoları izleyerek nefes tekniklerini gündelik yaşamınıza kolaylıkla entegre edebilir ve ofiste, evde, metroda, tatilde ihtiyacınız olan nefes tekniğini uygulayabilirsiniz.

“Kalbinizin sesi onay verene kadar arayışınızdan ödün vermeyin. Sonrasında gelen ödül çok büyük olur.” diyor Ebru Şinik. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için, bize en iyi gelecek yolu bulmak önceliğimiz olsun. Bunun için zaman ayıralım, çünkü yaşam güzel…

Ebru Şinik ile kitap lansmanında, ekibinde de yer aldığı Memorial Wellness’ta sohbet ettik.

Ebru Şinik “Meditasyon, Nefes Terapi, Ayurveda” ile nasıl tanıştı?

17 yıl boyunca farklı sektörlerde güzel işler yapmış birisi olarak zaman zaman içimde hep bir eksiklik ve tatminsizlik duygusunu hissediyordum. Birşey eksikti ama adını koyamıyordum. Ayrıca bu kadar farklı sektörde çalışınca kendi kapasitemi keşfetmiş ve hedeflerimi hiçbir şekilde sınırlamamayı da öğrenmiştim. Sınırlar sadece zihnimizde, zihnini özgür bırakabildiği zaman insan dünya üzerinde arzuladığı her işi başarabilir.

İçimdeki tatminsizlik hissini kapatmak için yıllarca farklı entellektüel, dini veya spritüel disiplin ve teknikleri öğrenerek uygulamaya gayret etmiştim. Bu arada IMKB’de çalıştığım yıllarda bedenimde biriken stres nedeni ile şiddetli anksiyete yaşamaya başladım. Anksiyete tedavisi için hapları reddederek, “asla yapamam” diye öğrenmemek için aylarca ayak dirediğim “meditasyon tekniği” ile de tanıştım ve tanıştığım günden itibaren uygulama günlük rutinime ‘cuk’ diye oturdu. Sanki yıllardır bu teknik ile tanışmayı bekliyordum. İnanılmaz bir rahatlık ve şevk ile her gün sabah-akşam düzenli olarak yarımşar saatten toplam 1 saat meditasyon yapmaya başladım. Yaklaşık bir yıl içinde yaşamım, entellektüel zihnimin anlam veremediği, idrak edemediği bir şekilde olumlu olarak değişmeye başladı ve etrafımda beni yakından tanıyan hemen herkes “Ebru Hanım, ne yapıyorsunuz bilmiyoruz fakat kesinlikle devam edin” mesajları vermeye başlamıştı.

Meditasyon sayesinde içimdeki mutlak huzur alanını keşfetmiştim. Bu öyle bir alandı ki, aynı kadim bilge kitaplarda yazdığı gibi, koşullara bağlı olmayan arı huzur ve tatminlik halini herkesin içinde ve sadece kendisinde araması gerektiğinin farkına vardım. Bu benim için çok büyük bir keşifti ve hayatımda çok önemli bir dönüm noktası oluşturdu. Zihnim hala ‘huzura ermenin’ bu kadar basit olamayacağına dair beni şüphelere düşürmeye çalışıyordu ama ben bu biliş halini yaşamıştım. Zihnimizin bize oynadığı oyunların ötesine geçmeyi öğrenmek kelimelerle ifade edilemeyecek bir özgürlük alanı oluşturuyor. İşte bu müthiş keşfimi etrafımdaki tüm tatminsiz, mutsuz, huzursuz ve benim gibi adını koyamadıkları şey’in arayışında olan gücümün yettiği herkese öğretmeye karar vererek Yükselen Çağ Wellbeing Merkezi’ni kurmaya karar verdim.

“Bütünsel Sağlık” ne anlama geliyor? İyi ve mutlu yaşayabilmemiz için “Meditasyon, Nefes Teknikleri, Ayurveda” bize nasıl yardımcı oluyor?

Bütünsel Sağlık insanoğlunun sahip olduğu üç ana beden olan; Fiziksel, Zihinsel ve Ruhsal bedenlerinde denge ve harmoni içinde olması demektir.

Sadece fiziksel bedenimize özen gösterip, sağlıklı bir beslenme biçimi ve ideal bir rutinde fiziksel aktivitede bulunmak, tüm bedenlerimizde denge yaratmak için yeterli değildir. Muhakkak ki madde ve enerjiden oluşan Fiziksel Beden sağlığımızı dengeleyici bir yaşam tarzı zaruridir. Fakat fiziksel beden son derece sağlıklıyken eşzamanlı olarak zihinsel kargaşa, psikolojik çöküntüler ya da ruhsal problemler baş gösterebilir. İşte o zaman Ayurveda’ya göre tüm bedenlerimizde bir uyum ve dengeden söz etmek mümkün değildir.

Ayurvedik Yaşam Bilimi’ni klasik okul tıbbından ayrılan en önemli noktası, insanın sadece fiziksel beden sağlığı üzerinde durmayıp, duygusal, zihinsel ve ruhsal boyutlarının da, sağlığın temeltaşları olduğunu göz önünde bulundurmasıdır. Çünkü tüm bedenlerimiz sürekli bir bilgi ve enerji alışverişi içerisindedir. Fiziksel sağlığımız için olumlu bir seçim yapıp uyguladığımızda, bundan diğer bedenlerimizde anında etkilenir.

Ayurvedik Yaşam Danışmanlığı’nda, dengeyi sağlamak için klasik okul tıbbı yöntemleri olan ilaçlar yerine, genel yaşam tarzı değişiklikleri ön planda tutulur. Ayurvedik Yaşam ve Wellbeing Danışmanları’nın amacı mevcut bir hastalığı tedavi etmek değil, insanların kendi kendilerini iyileştirme yeteneklerini uyandıran, hastalıkların oluşmasını önleyen çözüm önerileri, günlük ve sezonsal rutinler sunmaktır. Wellbeing Danışmanları, kişilerin sağlıklarını kaybetmeden önce sağlığı korumanın önemini kavratmayı ve bu yolda neler yapılması gerektiği konusunda toplumu bilinçlendirmeyi amaçlar.

İnsanoğlu kendi kendini şifalandırma yetenekleri ile donatılmıştır. Ayurvedik Yaşam Danışmanı farkındalığı ve bilinci yükselten teknikler ile kişilerin yaşamları boyunca bilinçli seçimler yapmasını sağlayan uygulama ve önerilerde bulunur.

Özetle Bütünsel Sağlık;

 • Enerjik ve Neşe içinde bir Fiziksel Beden
 • Sevgi ve Şefkat Dolu bir Kalp
 • Dingin ve Berrak bir Zihin
 • Varolmanın Hafifliği ve Farkındalığı

unsurlarının birleşimini ifade eder.

ebru-sinik-nefeste-sakli-hayat
Ayurvedik Yaşam ve Wellbeign Danışmanı Ebru Şinik, “Nefeste Saklı Hayat” kitabı lansmanı, Memorial Wellness.

 

“Nefeste Saklı Hayat” kitabı hangi amaçla hazırlandı?

Kitabı, omuzlarımda duran bilginin getirdiği paylaşma sorumluluğunu yerine getirmek ve nefes egzersizleri ile ilgili arayışta olan herkesin hakikat bilgisine kolaylıkla erişim sağlamasına yardımcı olmak için yazdım.

Diğer bir amacım ise stres yönetimi; çağımızın en büyük hastalık kaynağı olan stresi yönetebildiğimiz kadar sağlıklı ve mutluyuz.

Farkındalık kazanmak da bir diğer amacımdı. Bedenimizle ilgili farkındalık kazanmak, bedenimizin gerçek ihtiyaçlarını duyabilmek için alan yaratmak, sağlık ve mutluluğumuz için ön şartlardan.

Bu kitabı yazmamdaki diğer bir sebep ise, ülkemizdeki nefes ve nefes teknikleriyle ilgili bilgi kirliliğine bir nokta koymaktır.

Bu kitap bize tüm gün boyunca değişen ruh hallerimize ve farklı ihtiyaçlarımıza göre rehberlik yapabilir. Kontrollü nefes çalışmaları ile otonom sinir sistemimiz vasıtasıyla sindirim sistemi, kalp-damar sağlığı sistemi, bağışıklık sistemi, üreme sistemi ve tüm hormonal sistemler dahil olmak üzere hem psikolojik, hem de fiziksel olarak onlarca fayda sağlanabilir.

Bu teknikler ile bedenimizi ve zihnimizi sakinleştirecek, dengeleyecek, arındıracak ve canlandıracak şekilde çalışmasını denetleyebiliriz. Bu egzersizlerde ustalaşmak oldukça kolaydır ve çoğunun etkisi uyguladığımız anda hissedilebilinir.

Bünye tipine göre özel olarak seçilecek nefes teknikleri ile başlıca şu faydalar deneyimlenmektedir;

 • Fiziksel  Detoks
 • Zihinsel Detoks
 • Stres Yönetimi
 • Uykusuzluğa Karşı Panzehir
 • Depresyon ve Anksiyete Tedavisi
 • Metabolizma Hızlandırmak
 • Enerji Yükseltmek
 • Konsantrasyonu Artırmak
 • Zihni Sakinleştirmek
 • Sindirim Sistemini Düzenli Çalıştırmak
 • Sıcak Basmasına Karşı Vücut Isısını Düşürmek
 • Tiroid ve Timüs Bezini Uyarmak
 • Cesaret ve Özgüven Artırmak
 • Farkındalığı Yükseltmek
 • Astım’ı Rahatlatmak
 • Doğal Botoks

Kitabınızı okuyarak nefes çalışacaklara neler önerirsiniz? Kitap okuyarak ve film izleyerek nefes çalışması yapmak ne kadar etkili olabilir?

Kitabımda her nefes egzersizini çok detaylı olarak anlattım ve çizim ile de adım adım nasıl uygulanacağını gösterdik. Uygulamayı, okuduğundan ve çizimlerden tam olarak halen anlayamayanlar olabilir diye de, her nefesin uygulanışının videosunu çektik. İlgili nefes tekniğini uyguladığım videoyu kolaylıkla izleyebilmeniz için qR kodları oluşturduk ve kitaba bu kodları video linkleriyle birlikye yerleştirdik. Kitabı okurken anında hemen akıllı telefonunuzun Optik Okuyucusu ile bu qR kodunu okutarak ilgili nefes egzersizine ait videoyu izleyebilirsiniz!

Nefeste Saklı Hayat kitabı ülkemizde bugüne kadar yazılan ilk video film uygulamalı nefes egzersizleri kitabıdır.

Nefes Tekniklerini her nefesin kontrendikasyon listesine (uygulanması mahsurlu durumlar) dikkat ettikten sonra kendi kendinize, kimseye ihtiyaç duymadan güvenli ve etkin bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Ama ben özellikle metabolizmayı hızlandırarak, zayıflamayı destekleyen nefes tekniklerini en başında birebir öğretmeyi ve bir süre de takip etmeyi öneriyorum. Çünkü bu nefes tekniklerini öğrenmek bazı kişiler için anlaşılması ve uygulaması güç olabiliyor. Başlangıçta kişileri takip edip, geri bildirim vermek, uzun vadede çok daha etkili ve uzun soluklu sonuçları getirebiliyor.

Fakat öğrendikten sonta yaşam boyu kendi kendinize ihtiyaç hissetiğiniz her an, dilediğiniz yerde uygulayabilirsiniz. Sonuçta kadim bilginin özelliği insanoğlunun tek başına uygulayabileceği sadelik ve basitlikte olmasının yanısıra, bir o derece de etkili olmasında yatar.

Bu arada çok önemli bir noktaya parmak basmak istiyorum. Her nefes tekniğini herkes uygulayamaz, uygulamamalı da!

Kontrendikasyon yan etkiden çok daha güçlü bir kelime olup, muhtelif bir hastalık süresince bir ilacın veya yöntemin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini anlatan tıbbi bir terimdir. Yan etki, yaşanabilecek “olasılıklar” anlamında kullanılırken, kontrendikasyon tıp terminolojisinde daha kesin bir öngörüyü ifade etmek için kullanılır, “yapılmaması gereken işlem” anlamını taşır.

Nefes teknikleri ilaçlar gibidir; bazı hastalıkları geçirdiyseniz veya hali hazırda bazı rahatsızlıklarınız varsa uygulamaya geçmeden önce ilgili nefes tekniğinin kontrendikasyon listesini kesinlikle gözden geçirmelisiniz. Aksi takdirde rahatsızlıklarınızı uyararak faaliyete geçirebilirsiniz.

Her nefesi, günde en fazla ne kadar süre uygulanması tavsiye ediliyorsa kitapta, en fazla o kadar uygulamalısınız. Sakın, “Ben bu nefesi çok çok yapayım da faydalarını daha kısa zamanda elde edeyim” diye bir düşünceye kapılmayın. Aksine zarar görürsünüz. İlk önceliğimiz güvenlik. Amacımız güvenli bir şekilde nefes egzersizlerinin faydalarını deneyimlemek.

asli-dede-ebru-sinik-memoriail-wellness-nefes
Ayurvedik Yaşam ve Wellbeign Danışmanı Ebru Şinik ile sohbet ediyoruz. “Nefeste Saklı Hayat” kitabını benim için imzaladı.

Faklı nefes çalışma teknikleri görüyoruz. Doğru nefes almak vermek burundan mı, ağızdan mı olmalı?

Burnumuz nefes almak için, ağzımız ise yemek yemek için yaratılmıştır. Bu konunun tartışma götürmeyeceği çok aşikar… Tüm ezoterik bilgiler ve bilimsel araştırmalar da burundan alınıp verilen ritmik ve kontrollü nefes teknikleri ile sağlanan faydaları anlatmakta ve ağız nefesinin zararlarına dikkat çekmektedir.

Gündelik yaşamımızda fiziksel efor sarfettiren bir aktivite yapmadığımız, konuşmadığımız ve şarkı söylemediğimiz sürece sadece burundan nefes alıp vermeliyiz.

Batı tıbbının tanımlamış olduğu yaklaşık 45 bin hastalık bütünsel sağlığımıza gösterdiğimiz özen kadar bizden uzak durabilir. Doğru nefes alamamak günümüzün en temel sağlık problemlerinden biridir. Bilimadamları tarafından kronik hastalıkların artmış olmasının en önemli nedeni olarak bu gösterilmekte ve dünya nüfusunun sadece %3’ünün ideal normlarda nefes aldığı belirtilmektedir.

Yoga ilmine dayalı kadim nefes ve meditasyon tekniklerinin genel sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerini bilimsel veriler ışığında açıklayabilmek üzere yaklaşık 1970’li yıllardan itibaren batı dünyasındaki öncü doktorlar klinik araştırmalar yürütüyor. Pranayama denilen, burundan alınıp verilen, kontrollü ve ritmik nefes egzersizlerinin bağışıklık sistemi, yüksek tansiyon, astım, otonom sinir sistemi dengesizlikleri, psikolojik ve strese bağlı bozuklukları olumlu olarak etkilediği, travma sonrası stres bozukluğu belirtilerini iyileştirmeye ve çok farklı bağımlılık problemleri olan kişilere yardımcı olduğu, stres hormonu olan kortizolu düşürdüğü, uyuma düzenini iyileştirdiği ve genel olarak huzur ve iyilik duygusunu geliştirdiği yüzlerce klinik araştırma neticesinde kanıtlanmıştır.

Kalp atışından terlemeye, hormon salgılamasından sindirim sistemi işleyişine ve sinir ileticilerinin sekresyonundan buna benzer tüm işlevlere, otonom sinir sistemimizin çeşitli işlevleri arasında sadece nefes, bilinçli olarak kontrol edilebilen başlı başına bir alt sistem olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla nefesi ustalıkla idare ederek tüm sistemimizin yeniden ayarlamasını yapabiliriz.

Bu uygulamalara ilişkin en taze, heyecan verici bilimsel bulgular Norveç Oslo Üniversitesi’nde klinik araştırmalarını sürdüren Kanser Biyoloğu Prof. Dr. Fahri Saatçioğlu’na aittir. 2013 yılında yayınlanan bulgularda Dr. Saatçioğlu burun vasıtası ile yapılan, kontrollü ve ritmik olarak uygulanan nefes tekniklerinin gen ifadesini ve değişikliğini nasıl iyileştirdiğine dair deliller sunmaktadır. Bu da bu nefeslerin gündelik rutinde düzenli olarak uygulanması halinde, DNA zincirlerinin kendilerini yenilemesini teşvik ederek vücutta yaşlanmayı geciktirici etki oluşturduğuna ilişkin makul açıklamayı beraberinde getirmektedir.

Ağızdan alınan nefesler fizyolojimizde denge kurmak yerine dengesizlik yaratmaktadır.

Ağızdan nefes-alıp vermeye başlandığında özellikle parasempatik sinir sisteminin dengesi bozulmaya başlamakta ve limbik beyine duygu ve davranışlarımızla ilgili dengesizleştirici mesajlar gönderilmektedir. Özetle ağız nefesi kullanan kişilerde başlıca rastlanan şikayet ve hastalıklar;

 1. Yorgunluk
 2. Kas gerginlikleri, kas spazmı ve ağrısı
 3. Konsantrasyon bozukluğu
 4. Baş ağrısı
 5. Uykusuzluk, kalitesiz uyku düzeni
 6. Uykuda kabus görme
 7. Göğüs ağrısı, göğüs darlığı
 8. Panikatak
 9. Kontrolsüz davranış eğilimi
 10. Sindirim sistemi rahatsızlıkları
 11. Azalmış gastrokolik refleks (yani kabızlık)
 12. Gıda intoleransı
 13. Mide bulantısı
 14. Şişkinlik
 15. Yetersiz ağız hijyeni
 16. Sağlıksız dişler
 17. Diş eti problemleri
 18. Ağız kokusu
 19. Anksiyete
 20. Değişken, kararsız ve huzursuz zihin
 21. Yüksek stres hormonu (kortizol) seviyeleri
 22. Ani beden ısısı değişiklikleri (menapoz dönemindeki sıcak basmaları gibi)
 23. Tahriş edici öksürükler
 24. Bedenin farklı bölgelerinde uyuşma ve genel olarak uyuşuk, miskin beden enerjisi
 25. Omurga ve postür bozuklukları

Ayrıca özellikle ağızları sürekli açık olan ve ağızdan nefes alıp veren çocuklar için bu ilerideki fiziksel ve zihinsel sağlıkları için büyük sorun teşkil eden bir durumdur. Ağız nefesi kullanan çocukların gelişiminde çene açıktır, kafa öne doğru eğilir ve pelvis de öne doğru çekilir. Özellikle Amerika’da ve İngiltere’deki diş hekimleri, çocuklarda ağız nefeslerinin neden olduğu dejenerasyonu önleyici ciddi tedavi metotları yürütmektedir.

Tüm okuyuculara şifalar, sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyor ve röportajımızı Yükselen Çağ Wellbeing Merkezi’mizin sloganı ile bitirmek istiyorum: İyi Ol, Mutlu Ol!

Aslı Dede
Meraklı, paylaşımcı ve esinlendirici olmayı seviyorum. Ekolojik yaşama olan merakım, Türkiye’de ve dünyada organik ürünleri araştırmaya yöneltti beni… 2006 yılında iki arkadaşım ile birlikte organik ürünleri tüketici ile buluşturan Naturey.com e-ticaret sitesini hazırladık. Sağlıklı, çevre dostu, yeşil, organik ve ekolojik ürün üreticileri, çiftçiler, ithalatçılar, tüketiciler, sivil toplum kuruluşu çalışanları, yayıncılar, yazarlar, akademisyenler ile tanıştım. Öğrendiklerimi paylaşmak istedim ve 2011 yılında “Aslı Dede ile Yeşil Yaşam” radyo programına başladım. “Yeşil yaşam için neler yapabiliriz?” sorusunun cevaplarını konuklarım ile birlikte arıyorum. Dergi röportajları hazırlıyorum. Organik yaşamı merak etmeye, öğrendiklerimi paylaşmaya ve esinlendirici olmak için çalışmaya devam ediyorum. Programlarımı ve yazılarımı Yesilinasli.com'da yayınlıyorum. Çocuklara yönelik yeşil yaşam bilgilerini ise Yesilcocuk.com'da bulabilirsiniz. İÜ SBF Kamu Yönetimi lisans, İÜ SBE Tanıtım Halkla İlişkiler yüksek lisans mezunuyum. 1996-97 arası ABD’de yaşadım ve GWU Uluslararası Halkla İlişkiler Sertifika Programı’na katıldım. 1993’den bugüne online-offline pazarlama iletişimi ve e-ticaret proje geliştirme alanlarında çalıştım. Bersay İletişim, Futurekids, Doğan Online/e-kolay.net, Borusan Elektronik/otomax.com, Hürriyet İnternet Grubu/hurriyetemlak.com projelerinde görev aldım. Dünya çocuk modası markalarının (Kanz, Pampolina, Steiff, Döll, Papermoon, Miss Sixty, Murphy&Nye, Energie, Bellybutton) pazarlama iletişimini, e-ticaret sitesi (kanzshop.com) proje geliştirme ve pazarlama iletişimini yönettim. e-ticaret ve e-pazarlama eğitimleri veriyor, danışmanlık yapıyorum. Enerji Günlüğü/enerjigunlugu.net dijital içerik pazarlama projelerini koordine ediyorum. Yeşil, ekolojik, organik, sürüdürülebilir ürün ve hizmetlere yönelik offline, dijital, video içerik pazarlama projeleri geliştiriyorum.

YORUM

Yorum yaz